Duodenal Switch

Duodenal Switch

Çok eski bir geçmiş olan ve günümüzde de hala uygulanmakta olan bir ameliyat olan duodenal switch ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı gibi emilimi azaltıcı ve mideyi kısıtlayıcı etkileri bulunmaktadır. Midenin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine izin vererek kapasitesini azaltmaktadır. Yalnızca tek bir bağlantı üzerine operasyon yapıldığından dolayı ameliyat süresi kısa aynı zamanda sorun oluşturma riski en azdır.

Duodenal Switch Ameliyat Nasıl Uygulanır?

Duodenal switch ameliyatında midenin yaklaşık olarak yüzde 85’i alınmakta ve mide ince bir tüp haline getirilmektedir. Daha sonra midenin çıkışında bulunan pylor adındaki yuvarlak kas tabakalarının birkaç cm ilerisi, pankreas-safra sıvılarının dökülme noktasının birkaç cm gerisinde bir noktada on iki parmak barsak kesilir. Mide çıkışında bulunan ince ve kalın barsak bileşke noktasından geriye 250 cm mesafede bulunan ince barsak ile ağızlaştırılmaktadır. Yani emilime yol açan barsak uzunluğu 250 cm’ye düşürülmektedir.

Duodenal Switch Ameliyatı Sonrası

Obezite mücadele kapsamında en büyük ve en hızlı kilo verme oranına sahip olan duodenal switch ameliyatı hem gıda alımını kısıtlamakta hem de emilimi azaltıcı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Obezite ile mücadelede uygulanan ameliyat sonrasın yaklaşık 9 ay sonunda fazla kiloların yüzde 80 ile 100 verilmektedir.

Ayrıca hiper tansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol metabolizmayı zora sokan hastalıkların hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ameliyat sonunda sık ve kötü koku yayan ishal görünse bile bağırsakların uyum içinde çalışmaya başlaması ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Ameliyatın Sonrasın Takipler

Duodenal switch ameliyatı sonrasında ilk hafta sonuç kontrolü yapılmaktadır. Bu süre sıvı tüketimi ve komplikasyonlar açısından değerlendirilmektedir. İlk kontrolün ardından 1, 3, 6, 12, 18 ve 23. Aylar sonunda biyokimya test ve tahliller yapılmaktadır. Bu süreler içinde hem uzman diyetisyenimiz, hem cerrahi ekibimiz, hem de endokrnolojik uzmanımız tarafından gerekli takipler yapılmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, kilo vermenin sağlıklı olması için disiplinli bir şekilde çalışmalar yürütülecek, uzmanlarımızın kontrolü altında vitamin ve mineral eksikliği olması halinde takip ve tedavi süreci yeniden şekillenecektir.

Yurt dışında gelip tedavi olan hastalar için önemli bir sorun ile karşılaşılmaması durumunda genel gidişatı, kilo verme oranı ve hızı sürekli olarak izlenmektedir. Uzmanlarımızın belirlediği aralıklar ile tahliller yaptırarak, sonuçlarını göndermektedir.

Duodenal Switch Ameliyatı Rahatlığı

Obezite ile mücadele kapsamında önemli rol oynayan duodenal switch ameliyatı, doğru ve etkili şekilde yapılıp, kontrol altında tutulduğu zaman başarılı sonuca ulaşmaktadır. Her biri kendi alanında uzman olan doktorlarımız ve her konuda tam olarak güven veren donanımlı hastanemiz ile ameliyatın tüm risklerini ortadan kaldırmakta, yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar vermekteyiz. Turizm sektöründe önemli bir yeri olan sağlığın yeniden kazanılması için hem yurt dışından hem de yurt içinden hastalarımızı aradıkları sağlığa kavuşturuyoruz. Yurt içindeki hastalarımızı periyodik aralıklar ile takibini yaparken, yurt dışından bulunan hastalarımızı sürekli olarak gözlem altında tutup, tahlillerini inceleyip, video konferans yolu ile her doktorumuz ile birebir iletişime geçiriyoruz.

Duodenal switch ameliyatı, diğer ameliyat yöntemlerine kıyas ile en uygun fiyat ile gerçekleştirilmekteyiz. Kilo, diyabet, tansiyon vb. rahatsızlıklardan hızlı ve kolay şekilde kurtulmak için yaptığımız ameliyat, tam orandaki başarısı ile sizleri sağlıklı bir birey olma yolunda ilerletecektir.