Gastrik Bypass

Gastrik Bypass

Gastrik Bypass

Genel tanım olarak gastrik bypass , mide üzerinde bağırsaklara yeni bir geçiş yolu ortaya çıkarmaktır. Ameliyat sonunca midenin büyük bir bölümü devre dışı bırakılır, gıdaların bir kısmı sindirilmek üzere bağırsaklara yönlendirilmekte ve böylece gıdalar vücut içinde yağa dönüşmeden dışarı atılmaktadır.

Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat laparoskopi tekniği yani kapalı ameliyat yöntemi ile cilt üzerinde kesikler açıldıktan sonra video gösterim, cerrahi teleskop ve diğer cerrahi aletleri ile mideye ulaşılması ve bunun ekran üzerinden takip edilmesi ile yapılmaktadır. Ameliyat ile midenin girişi ve yemek borusunun birleşme noktasından küçük bir bölüm kapatılmaktadır. Daha küçük hacme sahip bir mide poşusu oluşturulur ve gıdaların bu yeni poşusu kullanması sağlanır.

Midedeki esneme oranı düşmekte be beyne daha hızlı doyma hissi iletisi gönderir. Böylece daha az yemek ile doyma noktasına ulaşılır.

Gastrik bypass ameliyatı öncesi

Hastaların ameliyata uygun olup olmadığının belirlenmesi amacı ile testler yapılmakta ve bu testler uzmanlarımız tarafından kontrol edilmektedir. Testler sonucuna göre ameliyat uygulaması kararı alınmaktadır. Bunun için yapılması gereken testler şunlardır;

  • Karın bölgesinin genel ultrasonu,
  • Akciğer grafisi ve solunum testi,
  • Anestezi uzmanımız eşliğinde mide endoskopisi,
  • Elektronik kalp grafisi,
  • Kan üzerinde yapılacak biyokimya tahliller,
  • Hepatit ve hormon testleri,
  • Hemogram testi,
  • Uzmanların gerek görmesi halinde Efor testi ve elektrokardiyografi (EKG)

Bu testlerin sonucuna göre uzmanlarımız hastanın kilo almasında dolay herhangi bir cerrahi müdahaleye uygunluğunu incelemektedir. Uzmanlarımız ortak bir karar çerçevesinde toplandığında gerekli olan ameliyat uygulanacaktır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

Genel olarak hastalar gastrik bypass ameliyatı sonrasında iyileşme süresinin uzunluğu, iyileşme sürecinde ağrı durumu ve günlük beslenme konusunda endişe duymaktadır. Alanında profesyonel doktorlarımız ameliyatın sorunsuz şekilde geçmesi ve sonrasında ağrı eşik değerinin korunması için ameliyatı olağan üstü bir dikkat ile yapmakta, ağrı şiddetini mümkün olduğu kadar en aza indirmektedir. Doktorlarımızın uzmanlık alanı dâhilinde müdahale kesiklerine atacağı dikişler hem kısa sürede iyileşecek hem de estetik açıdan düzgün bir görünüm sağlayacaktır.

Ameliyatın ilerleyen süreçte başarılı şekilde devam etmesi için uzman diyetisyenlerimiz tarafından diyet programları belirlenmektedir. Her türlü imkânı başında sunan tam donanıma sahip hastanemiz, ameliyattan sonraki aşamada hastaları belirli aralıklar ile kontrol etmektedir. Durumlarına uygun tedavi diyet programlarını yeniden düzenlemektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nerede Olunur?

Gastrik bypass ameliyatı, hem ameliyat anından hem de ameliyat sonrasında herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmayacak ya da karşılaşınca bile anında müdahalede bulunacak olan uzmanlarımız ve donanımlı hastanemizde yapılmaktadır. Dünya genelini saran bir sorun haline gelen obezite ile mücadele kapsamında hem yurt içi hem de yurt dışı hastalarımızı sağlıklarına kavuşturmak için en uygun fiyatları sunarak çalışmaktayız. Yurt içindeki hastalarımızın kontrollerini yüz yüze yaparken, yurt dışında bulunan hastalarımızın genel durum kontrollerini ve diyet programlarını video konferans yolu ile uzmanlarımız ile takip etmekteyiz.