Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi

Dünya üzerinde önlenemeyen hastalık haline gelen obezite ve tip 2 diyabet hastalığının (halk arasında aşırı kilo ve şeker) kontrol altına alınması, olası risklerinin engellenmesi için yapılan cerrahi operasyondur. Hastalık üzerinde uygulanan medikal tedavi yöntemleri hem obezite ile tam olarak başa çıkamamakta hem de vücutta sadece kan şekerini kontrol altına alamamakta, diyabeti tam olarak ortadan kaldırmamaktadır. Metabolik cerrahi obezite ile tip 2 diyabet hastalığını kontrol altına alarak kan şekerinin dengede tutmak adına uygulanan medikal tedavi yöntemlerine ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Metabolik Cerrahi Önemi

Tip 2 diyabet hastalığı gereken önlemler alınmadığı zamanlarda ilerlemesi sonucunda vücut üzerinde birçok hasara neden lan hastalıklara yol açmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, görme kayıplarının yaşanması, felç geçirme, böbreklerin çalışmasında düzensizlik ve yetmezlik, ayaklarda çeşitli rahatsızlıklar tip 2 diyabet hastalığının ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda uygulanan egzersiz programları, ilaçlar ve diyet uygulamaları tip 2 diyabetin önlenmesinde etkili olamamaktadır. Bu uygulamalar hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yerine kontrol altında tutmak için yapılmaktadır.

Metabolik cerrahi ile birlikte vücudun kendisinin ürettiği çeşitli ilaç ve yöntemler ile kullanılması sağlanamayan, insülinin kullanılmasını sağlamaktadır. İnsülin direnci ortadan kalkan vücut diğer hastalıklara karşı daha mücadeleci olmakta, ortaya çıkan hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca yaşamın saha sağlıklı bir şekilde geçmesine olana tanımaktadır.

Metabolik Cerrahi Herkese Uygulanır Mı?

Metabolik cerrahi uygulaması her diyabete aynı etkiyi göstermemektedir. Genel olarak tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde tercih edilen uygulama tip 1 diyabet hastalığının tedaisinde etkisiz kalmaktadır. Çünkü uygulamanın başarılı sonuçlar ortaya çıkarması için vücudun çok az miktarda olsa insülin üretiminin olması gerekmektedir. Tip 1 diyabet hastalığından vücut hiçbir şekilde insülin üretimi yapmamaktadır.

20 yıllık diyabet hastasını da ameliyat ediyoruz. Bu neden ile tip 2 diyabet hastalarına uygulama yapılmadan önce pankrasta bulunan insülin seviyesi ölçülmektedir.

Genel olarak aşırı kilolu olan kişilerde tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunmasından kaynaklı olarak vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalarda metabolik cerrahi uygulanmaktadır. Ancak medikal tedaviye hiçbir şekilde yanıt vermeyen vücut kitle indeksi 30 olan hastalar doktorların gerek görmesi halinde metabolik cerrahi uygulamasına tabii tutulabilirler.

Metabolik Cerrahi Operasyon Geçirmek

Metabolik cerrahi operasyonu gerekli olan, ister yurt içinde ister yurt dışındaki tüm hastalarımıza her türlü imkanı sonuna kadar sunmaktayız. Alanında uzman doktorlarımızın kontrolü altında başlayan süreçte, tetkiklerin verilmesinde operasyonun sonucuna kadar geçen süre takip edilmektedir. Tam donanımlı hastanemizde hastalarımızın operasyon öncesi ve sonrasındaki tüm kontrollerini periyodik aralıklar ile gerçekleştiriyoruz. yurt dışında bulunan hastalarımız için özel olarak video görüşmeler ile tetkik sonuçları değerlendiresi yapıyor, operasyon sonrasında geçen süre içinde metabolik cerrahinin başarısını izlemek adına sürekli gözem altında tutuyoruz.

Operasyonun başarılı şekilde sonuçlanması ve bu sonucun devam etmesi için uzman diyetisyenlerimiz aracılığı ile sizlere yeni beslenme programları hazırlıyor, bu programa uymanız için sürekli kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Metabolik cerrahi operasyonu kapsamında gerekli konforu sizlere sunuyoruz. Uygulamanın etkisini diyetisyenimizin ve devamlılık arz eden egzersizler sayesinde kısa sürede hissedeceksiniz. Aşırı kilolarınız ile birlikte, bu kiloların neden olduğu tip 2 diyabetinden kurtulacaksınız. Bu hastalıkların ortaya çıkarabileceği hastalıkları başlamadan birlikte engelleyeceğiz.