Mide Balonu

Mide Balonu

Hem fiziksel hem de psikolojik sorunların ana kaynağı olan aşırı kilolar (obezite), düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, insülin direncinin artması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde büyük bir sorun haline geliş ve özel bir tıp birimi oluşmasına neden olmuştur. Fazla kilolardan kurtulmak için hem ameliyatsız hem de ameliyatlı yöntemler bulunmaktadır.

Obezitenin ortadan kalkması için uygulanan diyetler ve egzersizlerin yetersiz kalması ya da hiçbir etki göstermemesi durumunda cerrahi operasyonlar kaçınılmaz olmaktadır. Mide balonu bu aşamada herhangi bir ameliyat gerek olmadan hastalara kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen bir cerrahi işlemdir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulamasının gerçekleşmesi için öncelikle hastanın yönteme uygun bir bünyesinin bulunması gerekmektedir. Uzman doktorlarımız hastalarda test ve tahlil isteyip, bu tetkiklerin sonucunda gerek görmesi halinde mide balonu uygulaması yapmaktadır.

Uzmanımız tarafından özenle uygulanan mide balonu uygulaması rahatlık açısından konforlu, süre açısından hemen uygulanma özelliği bulunmaktadır. Hastanın boğazında endoskopik yol ile mideye ulaşılmaktadır. Uygulamanın yapılması için hastaların 8 saatlik bir dilimde kesinlikle aç olmalıdır. Endoskop cihazı kayganlaştırılarak boğazdan içeri gönderilmekte ve balon mideye indirilmektedir. Balon mide içinde mavi sıvı enjekte edilerek şişirilmektedir. Sıvı, olası komplikasyonlara karşı tedbirli davranılması için idrardan mavi bir renk geldiğinde farkedilmesi için uygulanmaktadır. Mide balonu uygulaması yaklaşık olarak 15 dakika içinde uygulanıp bitirilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide balonu uygulaması aşırı kilosu olmayan vki 30-35 arasında 1. Derece obez hastalara yapılabilir. Vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında veya üzerinde olanlar hastalara uygulanmaz ameliyat yapılmalıdır. Balon yöntemi doktorlar tarafından alınan kararlar neticesinde uygulandığı için keyfi bir şekilde uygulanması söz konusu değildir. Uzmanlarımızın tetkikler ile kara verdiği operasyon şu hastalarda uygulanmamaktadır,

  • Midede gastrit ve ülser rahatsızlığı bulunanlarda,
  • Mideden herhangi bir cerrahi operasyonlar geçirenlerde,
  • Mide fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalarda,
  • Hamile ve emzirme aşamasında bulunan annelerde,
  • Aşırı derece alkl tüketme bağımlılığı bulunan hastalarda,
  • Kanama bozukluğu bulunanlarda uygulanmaz.

Yarıca mide balonu uygulaması yaş sınır 18 ile 65 yaş aralığıdır. Ancak 18 yaş atı hastalarda gerek görülmesi halinde doktor tavsiyesi ile anne ve babasının onayı alınmaktadır. 65 yaş üzeri hastalarda uygulanacak balon yönteminin herhangi bir sorun oluşturmayacağına dair gerekli tetkikler sonrasında alınacak doktor raporu neticesinde uygulanmaktadır.

Mide Balonunun Etkileri

Mide balonu uygulaması kısa süre içinde yapıldıktan sonra aynı şekilde hızlı bir şekilde etkisini göstermektedir. Mide balonu sayesinde mide hacmi küçülecek, daha hızlı doyum noktasına ulaşılacak ve yemek porsiyonları daha az seviyelere düşecektir. Bunların haricinde diyet programına eksiksiz şekilde uyma, günlük hareket ve egzersiz yapma kilo vermeyi hızlandıracaktır.

Balonun etkilerinin kısa sürede görülmesi için uzman diyetisyenlerimiz tarafından oluşturulan beslenme listelerini sizlere veriyor ve belirli aralıklarda gidişat kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Diyetisyenlerimizin gerek görmesi halinde programlarda değişiklik yapıyoruz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin

Mide balonu uygulaması zayıflamayı sağlıklı bir biçime dönüştürmektedir. Sağlığı her alanda yaşamanız için teknoloji ile tamamen donatılmış hastanemiz ve her biri uzman doktor ve diyetisyenimiz ile görev yapmaktayız. Hastanemiz sağlık turizmi konusunda bir numara olup, her türlü imkânı hastalarına sunmaktadır. operasyon sonrasında takip sürecinde dikkatli davranarak yurt içindeki hastalar ile bire bir görüşmeler sağlamaktadır. Yurt dışında bulunan hastalarımız için rahatlığı yaşamaları için bulundukları yerde yapılacak tetkikleri sürekli kontrol edip, video görüşme yolu ile periyodik takibini uzman doktorlarımız eşliğinde sağlıyoruz.