Mide Botoksu

Mide Botoksu

Mide Botoksu

Düzensiz bir şekilde beslenme, bilinçsizce doktor kontrolü dışında ilaç kullanma, genetik faktörler hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olmaktadır. Vücudun olması gerekenden fazla kiloda seyretmesi topuk dikeni, bel fıtığı ve eklemlerde sıvı kaybı gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Aşırı kilolardan kurtulmak adına ilk başlarda diyet ve spor egzersizleri uygulanmakta; ancak bunların yetersiz kalması ya da etkisiz olması durumunda cerrahi operasyonlar gerekli olmaktadır. Mide botoksu cerrahi operasyonlar içinde ameliyatsız yöntem olmasında dolayı sık olarak tercih edilmektedir. Böylelikle aşırı kilo başta olmak üzere birçok rahatsızlık ortadan kaldırılmaktadır.

Mide Botoksu Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Mide botoksu hastalarda sürekli olarak açlık hissi uyandıran, iştahlarının açılmasını sağlayan kaslar ve sinirlerin geçici bir süre ile etkisiz hale getirilmesi işlemidir. Endoskopik yardımı ile mide duvarının farklı bölgelerine botoks isimli madde uygulanarak, kaslar ve sinirler geçici felçli hale getirilmektedir. Kesi ve çizik gibi ameliyat işlemleri gerektirmediğinden dolayı kısa süre içerisinde hastalar üzerinde uygulanmaktadır.

Endoskopik olarak ağız yolu ile uygulanan mide botoksu operasyonu için özel bir çalışma ve anestezi uygulaması gerekmez. Farklı hastalıklardan dolayı kan sulandırıcı kullanan hastalar 5 gün boyunca ilaca ara verdikten sonra, son gün ise yaklaşık 8 saat aç kaldıktan sonra operasyon uygulanmaktadır. Uzman doktorlarımız tarafından profesyonel olarak yapılan operasyonun sonucunda herhangi bir ağrı ya da bir iz oluşmamaktadır. Operasyon anında boğaz kısmında tahriş ve ağrı olmasının engellenmesi için uyuşturucu sprey sıkmaktayız.

Operasyon sonrasında tokluk hissi yarattığı, sindirimi yavaşlattığı için 6 ayda fazla kiloların yaklaşık olarak yüzde 40’nı atmaktadır. Ayrıca aşırı kiloların ortaya çıkardığı ya da neden olacağı hastalıklar engellenmektedir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmakta Ve Faydaları Nelerdir?

Aşırı kiloların yaratmış olduğu sorunların ortadan kaldırılması için diyet, spor ve ilaç aktiviteleri yapılsa da kiloların gitmemesi sonucunda botoks uygulaması yapılabilir. Tam donanımlı hastanemizde özenli şekilde hizmet veren uzman doktorlarımız tarafından yapılan tetkikler sonucunda operasyon kararı verilmektedir. Tetkiklerin olumlu olması ile vücut kitle indeksi 35 altı ve üzeri olan hastalara uygulanmaktadır.

Hastaların midesinde gastrit, ülser ve on iki parmak bağırsağı rahatsızlığı bulunan hastalara mide botoksu operasyonu uygulamamaktayız. Ancak bu rahatsızlıkların uzmanlarımız tarafından kontrolü dâhilinde tedavi edilmesinden sonra hastalara mide botoksu işlemi uygulanır. Ayrıca 18 ile 65 yaş arasında bulunan hastalara mide botoksu uygulaması yapılması için gerekli tetkikler uzmanlar tarafından incelenmekte, operasyonun yapılmasında herhangi bir risk yok raporu üzerine uygulamayı gerçekleştiriyoruz.

Botoks uygulamasının sonucunda sadece bir gün sıvı diyeti uygulanmaktadır. Diğer mide operasyonları yanı sıra mide botoksunda ikinci gün normal beslenme sürecine geçilmektedir. Botoksun en büyük özelliği vücut kitle indeksinin 35 altında olsa bile uygulanmasıdır. Botoks kısa süre içinde etkisini göstermekte ve aşırı kiloların hızlı şekilde verilmektedir.