Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Hem Türkiye’de hem de Dünya’da obezite artık önlenemeyen bir sorun haline gelmeye başladı. Aşrı kiloların ortaya çıkarmış olduğu hareket kabiliyetini kısıtlamasının yanı sıra, vücutta var olan hastalıkların tetikleyicisi ve yeni hastalıkların habercisi olmaktadır. Aşırı kilolardan kurtulmak adına diyet, spor vb. birçok yöntemin denenmesi sonucunda alınan başarısız sonuçlar tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatının gerekli kılmaktadır. Obezite ile mücadele kapsamında en çok bilinen ve uygulanan ameliyat yöntemi olan tüp mide, genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Demek Ve Nasıl Yapılır?

Aşırı kilolu kişilerin hızlı ve sağlıklı kilo vermesini kolaylaştırmak için sıklıkla tercih edilen yöntem olan tüp mide ameliyatı, midenin hacminin küçültülmesine dayanmaktadır. Genel olarak kapalı ameliyat yöntemi ile uygulanan operasyon ile ameliyat sonrasında iyileşme süresi bir hayli kısalmakta hastalar normal yaşantısına erken dönmektedir ve ortaya yeni sorunların ortaya çıkma riski en az seviyelere inmektedir.

Kapalı ameliyat ile organlar ve midenin durumu bir kamera ile monitöre yansıtılarak, karın bölgesinde 4 ( doktorun gerek görmesi halinde 5) adet kesi içerisinde büyüklüğü 1.3 cm olan kesilerden girilmektedir. Kapalı ameliyat esnasında herhangi bir kanama olması, organların zarar görme tehlikesi ile karşılaşması durumunda ameliyat açık şekle dönüştürülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı uygulamasının en büyük tercih sebebi hastalarda ki kilo fazlaları ve bu durumun süresidir. Kilo verme yöntemlerinin herhangi olumlu bir etki göstermemesi, fazla kilo sorununun uzun süre devam etmesidir. Vücut kitle indeksi eğer 40’ın üzerinde ise morbid obezite olarak adlandırılmakta ve tüp mide ameliyatı yapılması uygundur. Ancak vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olması halinde, aşırı kiloların neden olduğu bir hastalığın var olması ameliyatı gerekli kılmaktadır. Ameliyatın yapılması için hastaların alkol ve madde bağımlılığının olmaması ve psikolojik rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer? Sonuçlar Ne Zaman Sonra Alınmaya Başlar?

Tüp mide ameliyatı sadece operasyon olarak ortalama 1 saat sürmektedir. Ancak ameliyat öncesinde hastaya anestezi uygulanması, ameliyattan sonra hastanın kendine gelmesi süreleri de dikkate alınarak 1,5 saati bulabilir. Ameliyatın başarılı geçmesinin ardından tavsiye edilen diyet programı uygulanmaya başlanmaktadır. Diyete bağlı kalınarak ortalama olarak;

  • İlk 6 haftada başlangıç kilosunun yüzde 10’u,
  • 3 ayda başlangıç kilosunun yüzde 15’i,
  • 6 ayda yüzde 20’si,
  • 9 ayda yüzde 25,
  • 12 ayda ise yaklaşık olarak yüzde 35’i verilmektedir.

Kilo verme hızı ve oranı operasyon sonunda uzman doktorların vermiş olduğu diyete bağlı kalınması ve egzersiz yapılmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatında Önemli Noktalar

Tüp mide ameliyatı le mide küçülmekte ve tokluk hissi daha erken hissedilmektedir. Tüp mide ameliyatı her anlamda uzmanlık isteyen bir operasyon sürecini kapsamaktadır. Obeziteye karşı garanti çözümler sunmakta olup hem yurt içinde hem de yurt dışındaki hastalarımızın aşırı kilolarından kurtulmasını sağlıyoruz. Hastalara psikolojik destek vermenin yanı sıra uzman doktor ve diyetisyenlerimiz ile hem beslenme hem de hareket alışkanlıklarını değiştirmekteyiz. Her türlü tetkik gelişmiş tıbbi cihaz teknolojisi kullanımı, anestezi ve ameliyatı sağlık standartlarına uygun yapabilen hastanemiz ile hem ameliyat öncesi hem de sonrasında olası komplikasyon riskini ortadan kaldırmaktayız.

Yapılan başarılı sonuçlu ameliyatın, başarılı şekilde ilerlemesi için belirli aralıklar ile uzman diyetisyen ile kontroller yapılmaktadır. Sağlık turizmi kategorisine giren tüp mide ameliyatını en uygun fiyat seçeneği ile profesyonel doktorlarımız ve tam donanımlı hastanemizde yüzde yüz başarılı sonuç garantisi altında yerine getirmekteyiz.